Concursul de Eleganță Sinaia - Retromobil Club Romania

"Concursul de eleganță Sinaia" - ediția 2018

30 iunie 2018

Câștigătorul CES 2018
Best of show Mercedes-Benz 540K Cabriolet A Sidelfingen
Premii Speciale
Premiul publicului Ghia 450 SS
Cel mai bine restaurat vehicul istoric antebelic Fiat 520
Cel mai bine restaurat vehicul istoric postbelic Ghia 450 SS
Premiul pentru cea mai mare distanta parcursa (pe roti) Pontiac Six Model 401
Cel mai vechi automobil participant Reanult Type 2 Torpedo
Cel mai bine conservat vehicul istoric Buick Riviera
Premiul special al juriului Dacia 1300
Categoria "Antebelice Cabriolet"
Locul 1 Mercedes-Benz 540K Cabriolet A Sidelfingen 1937
Locul 2 Adler Trumph Junior Cabriolet Karmann 1938
Locul 3 Ford Model A Phaeton 1929
Locul 4 Renault Type 2 Torpedo 1921
Categoria "Antebelice Sedan"
Locul 1 Fiat 520 1928
Locul 2 Plymouth P2 Deluxe 1936
Locul 3 Ford Model A Fordor Murray 1928
Locul 4 Pontiac Six Model 401 1931
Categoria "Postbelice Sedan"
Locul 1 Citroen 11 CV 1947
Locul 2 Renault 10 Major 1967
Locul 3 Alfa Romeo Alfa 90 2.0 6V Iniezione 1987
Locul 4 Cadillac Sedan DeVille 1960
Locul 5 Mercedes-Benz 250 S Lang 1981
Locul 6 Mercedes-Benz 280 S/8 1972
Categoria "Postbelice Cabriolet"
Locul 1 Ghia 450 SS 1967
Locul 2 Jaguar XK 120 Alloy Roadster 1949
Locul 3 Jaguar E Type 1970
Locul 4 Mercedes-Benz 560 SL 1987
Locul 5 Ford Mustang l 1966
Categoria "Postbelice Coupe"
Locul 1 Ford Thunderbird 1964
Locul 2 Buick Riviera 1972
Locul 3 Volkswagen Karmann Ghia 1969
Locul 4 Cadillac Eldorado 1978
Locul 5 BMW 2002 1971
Categoria "Fabricat in Romania"
Locul 1 Dacia 1300 1970
Locul 2 Dacia 1100 1971
Locul 3 Oltcit Special 1986
Locul 4 Dacia 1300 1970

 

Participanții ediției 2018

Model An productie Proprietar Domiciliu
Categoria "Antebelice Cabriolet"
Renault Type 2 Torpedo 1921 Mitranovici Emil HD
Ford Model A Phaeton 1929 Minca Constantin B
Mercedes-Benz 540K Cabriolet A Sidelfingen 1937 Tiriac Collection IF
Adler Trumph Junior Cabriolet Karmann 1938 Stoica George B
Packard One-Twenty Convertible 1940 Mircea Tudor B
Categoria "Antebelice Sedan"
Dodge Victory Six 1928 Garlea Gabriel IS
Fiat 520 1928 Balan Gabriel CT
Ford Model A Fordor Murray 1928 Hatisi Mihai B
Pontiac Six Model 401 1931 Stevic Dejan Serbia
Plymouth P2 DeLuxe 1936 Todirica Iulian SV
Categoria "Postbelice Sedan"
Cadillac Sedan DeVille 1960 Sindie Paul B
Mercedes-Benz 280 S/8 1972 Radulescu Teodor B
Renault 10 Major 1967 Chirea Calin B
Citroen B11 1947 Kostadinov Ivaylo Bulgaria
Alfa Romeo Alfa 90 2.0 6V Iniezione 1987 Ghile Stelian CJ
Mercedes-Benz 250 S Lang 1981 Pasca Daniel MM
Categoria "Postbelice Cabriolet"
Jaguar XK 120 Alloy Roadster 1949 Cars Auto Solution B
Ford Mustang 1966 Bloemer Dietmar Germania
Jaguar E Type 1970 Ladopoulos Cristina B
Mercedes-Benz 560 SL 1987 Vargatu Marius DJ
Ghia 450 SS 1967 Bucalet Nicu B
Categoria "Postbelice Coupe"
Volkswagen Karmann Ghia 1969 Macovei Dan B
Ford Thunderbird 1964 Nicolae Angelo B
Buick Riviera 1972 Muncean Mircea SM
Cadillac Eldorado 1978 Zoltareanu Ilie CT
BMW 2002 1971 Marton Boglarka SM
Categoria "Fabricat in Romania"
Dacia 1100 1971 Ionescu Alin-Alexandru TL
Dacia 1300 1970 Zgardan Mihai BV
Oltcit Special 1986 Bursucanu Lorin B
Dacia 1300 1970 Vlad Ioan MM

 

Juriul competiției

Nume Țara
Stewart F.I.V.A. Valentin Zbynovsky Slovacia
Președintele juriului CES Dl. Wolfgang Buchta Austria
Membru Dl. Peter Steinfurth Germania
Membru Dl. Nebojsa Djordjevic Serbia
Membru Dl. Andras Noszvai Ungaria
Membru Dl. Pal Negyesi Ungaria
Membru Dl. Bogdan Militaru Romania
Membru Dl. Aldo Sforza Italia
Membru Dl. Dan Vardie Romania

 

Parteneri organizatorici - Primaria Orașului Sinaia, Muzeul Național Peleș, Hotel New Montana, Casino Sinaia.

 

 

Comitetul de organizare

Nume Ocupație
Vlad Oprea Primarul orasului Sinaia
Gheorghe Badaran Viceprimarul orasului Sinaia
Dr. Narcis Dorin Ion Director Muzeul National Sinaia
Bogdan Coconoiu Presedinte RCR
Viorel Tache Vicepresedinte RCR
Razvan Badulescu Presedinte Comisia Tehnica RCR
Georgios Ladopoulos Presedinte Comisia Sportiva RCR
Vlad Dorobantu Secretar General RCR
Sorin Muentz Presedinte Filiala RCR Brasov
Mihai Atanasiu Presedinte Filiala RCR Prahova
Gabriel Gordea Vicepresedinte Filiala RCR Brasov
Cristian Gaspar Membru Comisia Tehnica RCR
Cristian Luca Membru RCR